Чт, 22 Лютого 2018, 15:22Вітаю Вас Гость | RSS
Дубенська СЗОШ І-ІІІ ст. №5 з поглибленим вивченням іноземних мов
Меню сайту
Категорії розділу
Наша бібліотека [32]
Нові надходження [3]
Поради учням та вчителям [18]
Інтернет-ресурси [12]
Все про все [16]
Радимо прочитати [16]
Нормативні документи [11]
Віртуальні книжкові виставки [2]
Наше відео [5]
Форма входу
Наше відео
Статистика сайту
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Контакти
35604
Рівненська обл.
м.Дубно
вул.Пушкіна, 3
тел.: (03656) 2-22-56
e-mail: sznz5@meta.ua
Погода в Дубно
Погода в Дубно

Бібліотека


Головна » 2012 » Червень » 20 » Цікаві книги в сімейному колі
15:13
Цікаві книги в сімейному колі
Важко переоцінити значення книги і читання у вихованні нашого майбутнього – дітей. Читання книг у сім’ї – одне з джерел формування особистості людини і особливу роль у цій справі відіграють батьки. Саме вони власним прикладом і своїм ставленням до книги повинні розвивати у дитини інтерес до читання, сприяти її духовному розвитку. Всі маленькі діти люблять слухати казки, просять тата чи маму ще і ще раз почитати про улюблених героїв. Потім дитина йде до школи, вчиться читати самостійно, але це не означає, що можна звільнити себе від необхідності читати вголос. По-перше, ще довго читання буде для дитини втомлюючим заняттям, а по-друге, що може бути приємнішим за милі звуки маминого голосу, який оживляє сторінки улюбленої книжки!
Книги – засіб духовного спілкування батьків з дітьми. Кращі книги виховують у дітей почуття прекрасного і роблять їхнє життя повнішим, цікавішим.
Батькам треба читати книги разом з дітьми, викликати у дитини інтерес до книг, слідкувати за їх відбором, допомагати розуміти прочитане.
Сьогодні хороша традиція сімейних читань стала згасати, тому що телебачення та електронні видання займають у дозвіллі сім’ї велике місце. Але всі ці засоби не можуть замінити книгу.
Якщо ви систематично займаєтесь дитиною, виховуючи в неї любов до книги, ви можете бути впевнені – створені важливі умови для дальшого розвитку її розуму, моралі, естетичного сприйняття світу.
Які ж книги відібрати для читання в сімейному колі з дітьми молодшого шкільного віку? Мета бібліографічного посібника – допомогти вирішити це питання. Він вміщує художні та науково-пізнавальні книги для дітей, а також літературу про дитяче читання для батьків. Художні книги розділені по жанрах: вірші, літературні казки, оповідання й повісті. У межах розділів книги розміщені в алфавітному порядку.
 
ВІРШІ
Маленькі діти люблять вірші. Якщо дитині з перших днів життя співають пісеньки, забавляють байками та потішками, а пізніше читають вірші, вухо її звикає до гармонії слова, вона прилучається до милозвучності мови.
На жаль, з віком захоплення віршами у дітей зникає. А це дуже шкода, тому що поезія збагачує душу дитини.
Як зберегти і розвинути вміння насолоджуватися поезією? Потрібно постійно збагачувати дитину новими художніми враженнями, вводити в коло її читання хороші вірші, докладати всі зусилля для того, щоб вони полюбилися.
До хороших віршів треба повертати дитину знову й знову, тоді вона буде знаходити в них нові достоїнства. Дуже добре, коли дитина читає батькам вірші, які їй сподобалися. Щасливі діти, які знаходять у рідній сім’ї відгук на свої поетичні переживання.
Прекрасні вірші – чисте джерело нашої рідної мови, вічно живої поезії. Відбір віршів для дітей зробив час. У цьому розділі представлені збірки віршів українських та зарубіжних поетів, які батьки можуть прочитати разом зі своїми дітьми.
 
 
Вірші українських поетів
Білоус Д.Г. Рідні небеса: вірші: для молод. та серед. шк. віку /Б.Г.Білоус; [передм. Я.П.Гояна]; худож. М.О.Онацько. – К.: Веселка, 2005. – 143 с.: іл. – (Українській дитині).
Поет Дмитро Білоус (1920-2004) – один із видатних подвижників українського слова, автор багатьох поетичних книг, вірші з яких потрапили в найрізноманітніші антології й підручники, учитель кількох поколінь поетів, вихователів і друг дітей.
У цій книзі – вірші з улюблених читачами збірок поета „Диво калинове”, „Чари барвінкові”, „За Україну молюся”, увінчаних Національною премією України імені Т.Г.Шевченка, преміями імені Л.Українки та Олени Пчілки.
Добротою сяє поетичне слово Д.Білоуса, добротою світиться кожен порух душі поета на землі. Книги його – молитва до материнської української мови, до своєї Батьківщини – України. І хоч книга адресована дітям, вона йде до всього народу.
 
Забіла Н. Олівець-малювець: зб. кращих творів для дітей /Н.Забіла. – Харків: Школа, 2003. – 80 с.
У цій книзі зібрано найкращі, найулюбленіші вірші та казки, видатної української письменниці, інтерес до яких не згасає з плином часу. Щирі, ніжні, жартівливі вони проникнуті безмежною любов’ю до дітей, до природи рідного краю.
Ця збірка стане не тільки чудовим подарунком для дітей, а й допоможе дорослим повернутись до світлих спогадів дитинства та разом із малюками поринути у яскравий та живий світ творчості поетеси.
 
Качан, Анатолій. Чари ворожбита: для ст. дошк. та молодш. шк. віку /А.Качан. – К.: Почат. шк., 2005. – 192 с.
Книга ліричних, ігрових і розважальних поезій відомого українського письменника, лауреата літературних премій імені Лесі Українки та Віктора Близнеця.
Шанувальникам веселого слова варто починати знайомство з цією книжкою з розділу „Ліниві вареники”. Читачам із ліричним складом душі пропонуються поетичні добірки „Світанок року”, „Теплий край” та „Зимові забави”. А найменшим читачам слід звернутися до останнього розділу книги – „Скоро я піду до школи”. Там можна вибрати собі загадки, скоромовки та страшилки, пограти зі словами-двійниками чи словами-перевертнями, перевірити своє знання народних прислів’їв та прикмет.
 
Костецький А. Мої та твої таємниці: вірші та казки: для молод. шк. віку /А.Костецький; передм. В.З.Нестайка; мал. А.П.Василенка. – К.: Почат. шк., 2003. – 352 с.
Анатолій Костецький справжній дитячий письменник. Він надрукував понад тисячу віршів для дітей. Але він писав не лише вірші, а й прозу. Поет-лауреат премії імені Лесі Українки.
Ця збірка – нові та раніше друковані вірші та віршовані казки. Читачі мають нагоду посміятися, впізнавши себе у деяких героях віршів. Ви, звичайно, розумієте, що там, де справжній сміх, справжній гумор – там і  справжній розум, справжня думка. Тож, прочитавши вірші, ви зможете попосміятися та чимало поміркувати.
 
Лепкий, Б. Цвіт споминів: твори для дітей /Б.Лепкий; худож. С.Костишин. – Бережани – Тернопіль: Джура, 2002. – 184 с.: іл.
Богдан Лепкий (1872-1941) – талановитий український письменник. У книзі зібрано поетичні переспіви народних казок, великодня, новорічна та різдвяна поезія, ліричні прозові спогади та оповідання.
Усі твори митця позначені українським національним колоритом. Тому кожен юний читач, який прочитає „Цвіт споминів”, відчує потребу дужче любити свою Україну. А ще ці твори глибоко релігійні, наснажені високою духовністю, вони навчають юного читача любові до Бога.
 
Світличний, І. Побрехеньки для Яремки: для молод. шк. віку /І.Світличний; упоряд. та передм. Л.Світличної; худож. В.Ковальчук. – К.: Веселка, 2000. – 55 с.: іл. – (Українській дитині).
Цю книжку написав для свого племінника Яремки та для всіх дітей, сміливий, добрий і справедливий письменник, критик, правозахисник Іван Світличний (1929-1992), лауреат Національної премії імені Т.Шевченка та літературної премії імені В.Стуса.
Відомий український поет Іван Драч писав: „Вірші для дітей мають писати лише добрі люди, злим писати вірші для дітей заборонено”. І.Світличний міг писати вірші для дітей, недарма В.Стус називав його доброоким.
 
Терен, В. Риба, яка вміла грати на трембіті: вірші для дошк. та молод. шк. віку /В.Терен; мал.. Т.П.Юрченка. – К.: Веселка, 2004. – 87 с.: іл. – (Українській дитині).
Книга віршів сучасного українського письменника.
Наша Україна багата щедрим сонцем, запашним хлібом, повноводним Дніпром, зеленими Карпатами. Але найбільшим багатством України є рідна мова, прекрасна українська пісня. Наша рідна земля така дивовижна: і весною, коли дзвенять ручаї, й восени, коли тонко бринить золоте листя, й зимою, коли гуде на сто голосів завірюха.
Вірші вчать читачів гордитися нашою Батьківщиною, пишатися тим, що вони маленькі українці та маленькі українки.
 
Улюблені вірші: вірші українських та іноземних поетів /упоряд., ред. та загальний задум книги І.Малковича; худож. К. Лавро. – К.: А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га, 1994. – 111 с.: іл.
Видавництво „А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га” – перше приватне видавництво в Україні, яке спеціалізується на виданні українських книжечок для дошкільнят та молодших школярів. Видавництво – це і вишукані малюнки, чудові тексти, справжнє свято для золотих дитячих душ.
„Улюблені вірші” – збірка українських та іноземних поетів для малят „від 2 до 102”. Тут можна прочитати цікаві вірші відомих українських поетів – Павла Тичини, Наталії Забіли, Марійки Підгорянки, Леоніда Полтави, Миколи Вінграновського, Платона Воронька та інших. Вміщено віршик „ Уранці біля хати”, автором якого є наш рівненський поет Леонід Куліш-Зіньків.
Діти можуть прочитати також і народні вірші – українські, англійські, німецькі, – які подано в редакції Івана Малковича.
 
Чубач, Ганна. Батьківщина Україна: патріотичні вірші для дітей /Г.Чубач: – Донецьк: Сталкер, 2004. – 48 с.: іл.
Ця збірка дитячих віршів патріотичного змісту відомої сучасної поетеси.
Легкі для сприйняття і запам’ятовування, вірші цієї книги познайомлять дитину з невід’ємними поняттями Батьківщини: сім’ї, державної символіки, столиці, краси різних регіонів України.
Книга розвиватиме в маленького читача любов і повагу до рідного краю.
Вірші зарубіжних поетів
 
Остер, Григорій. Шкідливі поради /Г.Остер; авториз. пер. з рос. О.В.Ірванця; худож. А.Є.Мартинов. – К.: Школа, 2002. – 112 с.: іл.
Знамениті „Шкідливі поради” російського письменника вперше в Україні в повному обсязі прийшли до читача у перекладі українською мовою.
Книжка виховує оригінальне й нешаблонне мислення. Творчо дослідивши психологію дитини, автор взявся саме за гумористичні „шкідливі” поради, адже ніщо так не насторожує малечу, як надокучливі, повчальні поради, від яких тільки й хочеться робити все навпаки! Таким дітям слід давати не корисні, а шкідливі поради. Вони робитимуть все навпаки, то якраз і виходитиме так, як слід.
Крім того, тут ви знайдете не менш веселу „Книжку про смачну й здорову їжу „людожера”.
 
Родарі, Дж. У небі і на землі: вірші: для молод. шк. віку /Дж. Родарі; пер. з італ. Г.Кочура та М.Лукаша; мал. В.Ігнатова. – К.: Веселка, 1990. – 79 с.: іл.
Збірка віршів італійського письменника, лауреата Міжнародної премії імені Г.К.Андерсена.
Тут можна прочитати про життя італійських дітей, про їхні дивовижні космічні пригоди. Читачі здійснять подорож до Італії, побачать нічну Венецію, вулиці і площі Рима і Неаполя. Прочитають про італійців, які дуже люблять сміх, веселощі. Тому у віршах Джанні Родарі так багато сонця і світла.
 
Чуковський, К.І. Лікар Айболить: казки та вірші: [для молод. шк. віку] /К.І.Чуковський; пер. з рос., упорядкув. Н.В.Кир’ян; передм. А.Г.Костецький; іл. В.А.Дунаєвої. – К.: Школа, 2006. – 204 с.: іл. – (Казкова планета).
Вірші та казки російського дитячого письменника Корнія Чуковського (1882-1962) завжди дарували, дарують і даруватимуть радість. Добре читати їх гуртом, а найкраще – в родинному колі. Досить прочитати будь-який вірш, як вас охоплюють веселощі і втіха, ви пірнете у різнобарвний і нестримний вир життя, у його буденні та празникові проблеми, звичаї, турботи.
Читайте цю веселу, мудру й веселкову книгу, – і вам неодмінно стане весело втішно та гарно!
 
КАЗКИ
Ходить по землі казка і розповідає дітям про одне і те саме. Добро, розповідає вона, перемагає зло, щирість краща від хитрощів, щастя треба шукати, а наймогутніша сила з-поміж усього – любов.
Для дитини всі предмети, які його оточують, – живі і розумні істоти, і вони розмовляють з нею, і вона розмовляє з ними. Зачарування казкою зберігається і пізніше, коли діти стають старші. За допомогою казки діти знайомляться з життям, казка вчить їх мислити і почувати. У кожній дитині треба виховувати піднесення і поетичне відношення до життя. І казки дають для цього благодатний матеріал: у них все незвичайне і все можливе, вони показують життя як здійснення самих сміливих мрій в ім’я любові, добра і справедливості.
Дітям потрібно читати казки, але при цьому слід пам’ятати: дитина росте, і в коло його читання повинні входити також оповідання, повісті та науково-пізнавальні книги.
У розділі широко представлені літературні казки українських письменників-класиків та сучасних авторів, а також казки письменників різних країн світу.
 
Казки українських письменників
Близнець, Віктор. Земля світлячків: для молод. шк. віку /В.Близнець; худож. І.Вишинський. – К.: Веселка, 1999. – 120 с.: іл.
Розгорнувши цю книгу, не можна від неї відірватися, бо читача захоплює і веде за собою вигадлива й нестримна авторська фантазія. Читач несподівано потрапляє в самісіньку гущавину неймовірних пригод, які сталися зі славними лісовими чоловічками стовусами і тривусами та їхніми запеклими ворогами – печерними приблудами на чолі зі страховиськом Магавою Першим. Читач познайомиться з іншими героями книги – Чубликом та Сизом ХІІ волохатими розбійниками Страшилом та Здоровилом, безстрашною Мармусією та ін.
З жалем читач перегорне останню сторінку цієї дивовижної повісті-казки. І ще не один раз захочеться йому до неї повернутися не тільки в дитинстві, а й у дорослому житті.
Іваненко, Оксана. Лісові казки: для молод. шк. віку /О.Іваненко; худож. О.Кошель. – К.: Веселка, 2006. – 64 с.: іл. – (Українській дитині).
Дитячі письменники-казкарі живуть у казковій країні, серед чарівників, звірів й вигаданих істот, які можуть творити ймовірне і неймовірне на землі, в морських глибинах, під землею і в Космосі. Такою казкаркою була і Оксана Іваненко (1906-1997) – відома українська письменниця, лауреат Шевченківської премії та літературної премії імені Л.Українки.
Книга вміщує казки – „Кисличка”, „Казка про маленького Піка”, „Про братика – ведмедика” та ін. Вони розповідають, про що гомонять між собою дерева, шепочуться квіти, щебечуть пташки, гудуть джмелі і від кого втікає зайчик у білій шубці і де зимував неслухняний братик-ведмедик. Про це та багато інших цікавих та повчальних пригод розповідає книга.
 
Королів-Старий, В. Нечиста сила: казки: для молод. та серед. шк. віку /В.Королів-Старий; упоряд. Ф.П.Погребенник; худож. А.П.Василенко. – К.: Веселка, 2006. – 190 с.: іл. – (Шк. б-ка).
Казки українського письменника В.Короліва-Старого (1879-1943) повертаються до читачів із двадцятих років минулого століття. У казках діють представники двох світів – людського й того невидимого, що його створила народна уява. Кожна з казок книги відзначається самобутнім сюжетом і лагідним гумором. Вони із захопленням читаються навіть старшими читачами, легко сприймаються дітьми, ненав’язливо вчать добру й любові до ближнього, якщо це навіть маленька Хуха-Моховинка.
Письменник, пишучи про „нечисту силу”, висловив свої чисті та високі думки про людей, турбувався про добро для народу й краще майбутнє для рідної держави.
 
Нестайко, Всеволод. Нові пригоди в лісовій школі /В.Нестайко; мал. Т.Юрченка. – К.: Ранок, 2005. – 128 с.: іл.
Казка-лауреат літературної премії Л.Українки відомого дитячого письменника України, який входить до особливого Почесного списку імені Г.К.Андерсена.
Надзвичайні пригоди відбуваються з учнями лісової школи їжачками Кольком Колючкою і зайчиком Косею Вуханем. Вірні друзі вчаться протистояти хуліганам, викривати хитрощі загадкового барабашки Яшки, допомагають сонячному зайчику Терентію позбутися підлого сонячного вовка, руйнують підступи Баби Яги та Бабая...
Перегорнувши сторінки книги можна познайомитися з цікавими героями та дізнатися про їх нові пригоди у лісовій школі.
 
Рута, Оляна. Брати Котигорошки: казкові оповідки: для молод. шк. віку /О.Рута; худож. Л.Андрощук. – К.: Лелека, 2003. – 64 с.: іл.
У книзі на читача чекає багато дотепних та веселих пригод. А також із цих казкових оповідок у досить несподіваній формі можна дізнатися багато цікавого та потрібного про українську народну обрядовість та традиції – скажімо, як Карлсон писав писанки, заклечував оселю на Зелену Неділю та багато іншого.
Книжка стане в пригоді і дорослим і дітям.
 
Українські літературні казки /упоряд. Т.Г.Качанова, О.Є.Шевченко; передм. А.Г.Костецького. – К.: Школа, 2005. – 191 с.: іл. – (Казкова планета).
Казка-єдиний літературний жанр, який житиме вічно! Свідченням цього є книга літературних казок. Вони належать сучасним українським письменникам.
Серед героїв творів М.Рильського, П.Тичини, М.Трублаїні, В.Сухомлинського, Ліни Костенко, В.Симоненка читачі знайдуть поруч з оживленими рослинами, тваринами і чаклунів, і химерників, і зачарованих дітей, і все-все інше, що може діяти в казці. Тож читайте і насолоджуйтесь!
 
Сухомлинський, В.О. Вогнегривий коник: казки, притчі, оповідання /В.О.Сухомлинський; упоряд. і передм. О.В.Сухомлинський. – К.: Вікар, 2007. – 200 с.: іл. – (Скарби української літератури).
Жив собі на світі Учитель. Його звали Василь Олександрович Сухомлинський. Усе своє життя з 17 років він працював у школі. Але більше за все він хотів навчити дітей думати, радіти й сумувати не лише своїми власними радощами й печалями, а й татовими і маминими, дідусевими й бабусиними, верби і тополі, місяця й вітру, всієї нашої землі.
Для цього Учитель сам писав казки й розповідав дітям, їхнім батькам. Він написав багато, більше 1500 казок, оповідань, притч, замальовок з життя дітей.
Казки із збірки допоможуть доторкнутися до думки і слова В.Сухомлинського, до його веселкового казкового світу, який він так хотів перенести у душі і серця дітей.
 
Чередниченко, Дмитро. Летюча ящірка: казки, притчі, оповідки: для молод. та серед. шк. віку /Д.Чередниченко; худож. В.Ю.Скаканді. – К.: Лелека, 2003. – 256 с.: іл.
Твори приваблюють захопливим, дотепним змістом, сміливими, вигадливими інтонаціями. Всі твори ґрунтуються на позитивній морально-етичній основі, отож мають добрий виховний ефект. А до того ж у цих творів дуже гарна мова. Вони неодмінно пригодяться з усякої нагоди в садочку, в школі, і вдома.
 
Шейко-Медведєва, Н.С. Зачаклована карета: п’єси-казки: для молод. та серед. шк. віку /Н.С.Шейко-Медведєва; худож. О.М.Михайлова-Родіна. – К.: Веселка, 2001. – 391 с.: іл.
Герої п’єс-казок української письменниці відомі нам і невідомі. Серед них – Дід та Баба і Курочка Ряба, і хитра Лисичка та пан Коцький, і зовсім не такий страшний, як його малюють, Вовк, а також нові для нас жабеня Каламутя, інопланетні капосники Страхлик і Хаплик, дядечко Тритозавр та інші...
Творча уява авторки вводить героїв її творів у світ найнеймовірніших пригод та фантастичних колізій. Усі п’єси-казки, що входять до книги, учать людяності, чесності та порядності.
 
Казки зарубіжних письменників
Баум, Ліман Френк. Чарівник країни Оз: повість-казка: [для молод. та серед. шк. віку] /Л.Ф.Баум; пер. з англ. М.М.Пінчевського; іл. В.А.Дунаєвої: – К.: Школа, 2007. – 172 с.: іл. – (Золота бібліотека).
Американський журналіст із Чикаго Л.Ф.Баум (1856-1919) не збирався бути дитячим письменником. Але в історію світової літератури ввійшов як один з найвідоміших казкарів.
Першу повість-казку для дітей він написав на прохання свого друга-художника. Казка так полюбилася дітям, що читачі попросили продовження. Так з’явились 13 повістей-казок про Країну Оз.
„Чарівник Країни Оз” – перша з цих повістей про дивовижні пригоди дівчинки Дороті та її щирих друзів – Страшила, Бляшаного Лісоруба, Лева та песика Тота.
 
Вайльд, Оскар. Казки: для молод. та серед. шк. віку /О.Вайльд; іл. Л.І.Андрощук. – К.: Школа, 2006. – 154 с.: іл. – (Казкова планета).
Це добірка захоплюючих казок видатного англійського прозаїка і поета останніх десятиріч ХІХ ст.. Сюди увійшли найпопулярніші казки письменника: „Щасливий принц”, „Соловейко і Троянда”, „Юний Король”, „Хлопчик-зірка” та інші.
О.Вайльд відзначався багатющою фантазією та спостережливістю, він мав ніжну і вразливу вдачу. Йому боліло горе всіх знедолених і скривджених. Тому письменник засуджує немилосердних, безжалісних, пихатих, підступних і жорстоких людей.
Казки О.Вайльда здебільшого мають сумний кінець. Щасливого Принца скидають з п’єдесталу, гине Ластівка, Соловейко віддає своє життя. Але справжніх героїв, що мають співчутливе серце й покликані чесно і віддано служити своєму народові, письменник благословляє іменем самого Бога.
Твори О.Вайльда вчать  любити життя, любити красу, вони вчать доброти й добродійності, а також непримиренності до будь-якого зла.
 
Велика книга казок: брати Грімм, Шарль Перро, Ганс Крістіан Андерсен, Вільльгем Гауф /худож. І.Бодрова, В.Коркін, В.Смірнов. – К.: Махаон-Україна, 2006. – 416 с.: іл.
У цій книзі зібрано твори найкращих казкарів з різних країн Європи.
Кожна дитина, як і кожен дорослий, вірить у чудеса. Тож для мрійників і фантазерів – ця книга. У ній знамениті казкарі розповідають зворушливі й повчальні історії, які допомагають дітям рости добрими та щирими, розвивають у юній душі почуття прекрасного, вчать жити у гармонії з навколишнім світом.
 
Гофман, Е.Т.А. Казки /Е.Т.А. Гофман; пер. з нім. та передм. Є.О.Поповича; худож. Л.М.Горошко. – К.: Школа, 2006. – 160 с.: іл. – (Казкова планета).
Книга казок належить видатному письменникові, класикові німецької літератури Е.Т.А. Гофманові (1776-1822).
Майже всі його оповідання мають казковий сюжет, у них поряд із людьми живуть феї, чаклуни, добрі й лихі духи, тварини. Ці казкові істоти існують за своїми власними законами, але часто й за законами людськими, а вони, звісно, бувають несправедливі, служать не добру, а злу.
У цій книжці – такі король та його двір із казки „Лускунчик і Мишачий король”, родина графа фон Бракеля та магістр Чорнило із „Чужої дитини”. Але серед героїв є люди, що мають чисте, вразливе серце. Така Марі із казки „Лускунчик”, такі Фелікс та Кристліб у „Чужій дитині”. Їм зрозуміла мова природи, мова струмків, рослин і тварин, вони живуть у чарівному світі казки, де їх оберігають добрі духи.
 
Олеша, Юрій. Три товстуни: для молод. шк. віку /Ю.Олеша; з рос. пер. Ф.Ю.Маківчук; іл. Т.Л.Кудиненко. – К.: Школа, 2007. – 176 с.: іл. – (Моя улюблена книжка).
Не одне покоління дітей виросло на чудовому казковому романі російського письменника Юрія Олеші (1899-1960). Його персонажі давно стали улюбленими персонажами дорослих і дітей. У творі  йдеться про вічні цінності добра, любові, самовідданості. Тут читач зустрінеться з відважною і великодушною дівчинкою Сувок, розпещеним надмірною увагою спадкоємцем Тутті, вправним і хоробрим гімнастом Тібулом, а також з іншими персонажами цієї захоплюючої та зворушливої історії.
 
Пройслер, Отфрід. Маленький Водяний /О.Пройслер. – Харків: Ранок, 2003. – 128 с. – (Веселі пригоди).
Пройслер, Отфрід. Маленька Баба Яга /О.Пройслер. – Харків: Ранок, 2003. – 128 с. – (Веселі пригоди).
Дві казкові повісті видатного німецького письменника Отфріда Пройслера. Перша книга про те, як добре мати друзів, з якими можна весело провести час і навіть вирушити в неймовірні пригоди. У ній розповідається про Маленького Водяного та його приятелів, з якими постійно трапляються які-небудь потішні історії.
Друга смішна й завзята повість-казка – про добре чаклунство та неймовірні пригоди Маленької Баби-Яги та її кращого друга – ворона Абрахаса.
 
Рауд, Ено. Нові пригоди Муфтика, Півчеревичка і Мохобородька: повість-казка: [для молод. та серед. шк. віку] /Е.Рауд; з естон. пер. О.С.Завгородній; іл. В.Чугуєвського. – К.: Школа, 2003. – 316 с.: іл. – (Золота бібліотека).
Цю казкову повість створив естонський письменник Ено Рауд. Герої твору – Муфтик, Півчеревичка і Мохобородько – здійснили чимало героїчних подвигів і тепер хотіли б відпочити. Та де там! Лиха доля повсякчас перешкоджає здійсненню наміру маленьких чоловічків: спершу на них несподівано впала фантастична популярність, потім сталося злочинне викрадення Мохобородька, згодом і Муфтик кудись пропав...
Чи пощастить героям здолати ці перепони, чи витримає їхня дружба важкі випробування і хто врешті-решт переможе – про все це іде мова в повісті-казці.
 
Родарі, Джанні. Чарівні казки /Дж. Родарі; пер. з італ. І.В.Корунець; іл. Ю.В.Мітченко. – К. – К.: Школа, 2005. – 336 с.: іл. – (Казкова планета).
Книга відомого італійського дитячого письменника (1920-1980). Вже перша його казка „Пригоди Цибуліно” (1951) полюбилася дітям всього світу.
До збірки входить дві повісті: „Подорож Голубої Стріли” – про різдвяну чарівну подорож іграшкового поїзда та його лялькових пасажирів і „Джельсоміно в Країні брехунів”, яка розповідає про незвичайні пригоди хлопчика Джельсоміно і його друзів у дивній Країні брехунів.
 
Треверс, П. Мері Поппінс: повість-казка: для молод. та серед. шк. віку /П.Треверс; пер. з англ. Є.Горева. – К.: Школа, 2004. – 269 с.: іл. – (Золота б-ка).
Памела Ліндон Треверс – відома англійська дитяча письменниця (1899-1996). Її повість-казка присвячена найелегантнішій, найбездоганнішій, найдивовижнішій у світі
няньці – Мері Поппінс. І хоч з вигляду вона здається трохи  суворою, однак діти її обожнюють. Читачам слід завітати до казкового міста на Вишневу вуличку. Тут живуть її улюблені вихованці – Джейн, Майкл, Джон і Барбара.
Після появи няньки Мері Поппінс з ними почали творитися неймовірні чудеса.
 
Чапек, К. Казки: для молод. шк. віку: пер. із чес. /К.Чапек; [післямова К.Шахової]; мал. Й.Чапека та К.Чапека. – К.: Веселка: Тернопіль: Богдан, 2004. – 183 с.: іл.
Книжку складають веселі,  дотепні казки чеського класика Карела Чапека (1890-1938), в яких казковість органічно переплітається з реальністю. Героїв народних казок – розбійників, чарівників, водяників, русалок, гномів, автор переносить у чеські міста і села, де вони живуть поряд із звичайними поштарями, лісорубами, лікарями, мірошниками.
До книги входять також гумористичні оповідання про пустотливого фокстер’єра Дарочку, її незвичайні пригоди.
 
ОПОВІДАННЯ І ПОВІСТІ
В літературі для маленьких дітей прозові твори займають порівняно невелике місце. Але в читанні дітей 6-9 років все більше і більше входять оповідання та повісті. Читаючи ці твори, діти роздумують над характерами героїв, мотивами їх вчинків. А це вчить краще розуміти самого себе, свої думки, почуття.
Оповідання та повісті розширюють світогляд дітей. Читаючи художні твори українських та зарубіжних письменників, вони дізнаються багато нового про різні країни і народи, про життя дітей, про природу, про історичне минуле нашої країни.
 
 
Оповідання та повісті українських письменників
Воронина, Л. Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру: дитячий детектив. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2004. – 192 с.: іл. – (Пригодницька б-ка).
До книги Лесі Ворониної увійшли детективні повісті: „У пащі крокодила”, „Пастка у підземеллі”, „Таємниця підводного міста”, „У залізних  нетрях” і „Таємниця золотого кенгуру”. Герой цих повістей – нездоланний Суперагент 000 Гриць Мамай – розплутує найзагадковіші злочини, перемагає найпідступніших ворогів і рятує світ від неминучої загибелі, викривши міжнародну терористку бубусю-ніндзя.
Книжка зацікавить не лише дітей та підлітків, а й їхніх батьків, бабусь та дідусів, адже вона сповнена блискучого гумору та іронії.
 
Дерманський, О. Король Буків, або Таємниця Смарагдової книги /О.Дерманський. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2005. – 160 с.: іл. – (Пригодницька б-ка).
Із книги молодого українського письменника, лауреата Всеукраїнського конкурсу „Коронація слова – 2005” Олександра Дерманського можна дізнатися про безліч загадок і таємниць та карколомних пригод.
Героєві цієї книжки, маленькому буці Гаврикові, пощастило з друзями: у найскрутнішу хвилину він може покластися  на симпатичну драконицю Джульєтту, мудрого лепрекуна Шмигуна, передбачливого пугача Понтія та дрібненького горобчика Петяку.
Прочитавши книгу, читачі дізнаються хто такі буки та лепрекуни, чи вдалося Гаврикові й компанії здолати лихого чаклуна Нарита й розгадати таємницю Смарагдової книги.
 
Діти Козацької Матері: історично-пригодницькі повісті та оповідання: для молод. та серед. шк. віку /упоряд., передм., примітки В.О.Шевчука; [худож., В.В.Руденко]. – К.: Веселка, 2004. – 334 с.: іл. – (Козаченьки).
У цій книзі можна прочитати багато цікавого про завзятих, сміливих хлопців, які разом з дорослими брали участь у визвольній війні українського народу проти своїх поневолювачів у ХVII-XVIII століттях. Українські письменники не могли не підняти цієї вельми цікавої теми й не розповісти про те дітям, щоб вони не забували славних подвигів своїх предків.
Збірка вміщує повість українського белетриста Андрія Чайковського „Віддячився”, оповідання письменника Володимира Бандурака „Козацька дитина”, відомого історика Івана Крип’якевича „Малі козаки”, повість письменника Андріана Кащенка „З Дніпра на Дунай”. Основна думка творів: коли лицарський дух не згасає в дітях, він ніколи не згасне в народі.
 
Дяченки, М. і С. Пригоди Марійки Михайлової /М. і С.Дяченки; пер. з рос. Н.Брискіної. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2005. – 160 с.: іл. – (Пригодницька бібліотека).
Книга письменницького подружжя Марини і Сергія Дяченків про дівчинку Марійку Михайлову, не менш розумну і спостережливу, аніж сам славетний англійський детектив Шерлок Холмс.
У місті скоєно злочин! Пограбовано банк, а злочинець у поросячій масці безслідно зник. Розкрити таке не під силу навіть Майорові Міліції.
На допомогу поспішає досвідчений детектив – третьокласниця Марійка Михайлова, яка неодмінно знайде докази і викриє жадібного грабіжника.
 
Малик, Г. Подорож Алі до країни сяк-таків /Г.Малик. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2006. – 123 с.: іл. – (Пригодницька бібліотека).
Книга письменниці, лауреата літературної премії імені Лесі Українки Галини Малик розповідає про пригоди непосидючої дівчинки Алі. Їй доводиться виручати з біди свого приятеля Сашка, який недбало поводився зі своїм талантом.
Виявляється, на таланти чекає безліч небезпек! І ніхто, крім нас самих врятувати наші таланти не може.
Хлопчикам і дівчаткам, які недбало відносяться до свого таланту, радимо прочитати цю книжку.
 
Нестайко, В. Чарівні окуляри: правдиво-фантаст. повість про надзвичайні пригоди київських школярів: для молод. і серед. шк. віку /В.Нестайко; худож. А.Василенко. – К.: Веселка; Тернопіль: Богдан, 2005. – 95 с.: іл.
Повість славного українського письменника відкриє для читача неосяжний світ веселих пригод двох хлопчиків – Васі та Ромки – у шаленому ритмі сучасного життя. Іскрометний гумор та захоплюючий сюжет зроблять подорож до цього світу яскравою та незабутньою.
 
Ольжич, Олег. Рудько: (життєпис одного півня): оповідання /О.Ольжич; за ред. Р.Радишевського; худож. А. Фролов. – 3-тє вид. – К.: Веселка, 2006. – 32 с.: іл.
Олег Ольжич (1907-1944) – автор багатьох оповідань та віршів „Рудько” – лише маленька часточка його творчої спадщини. Він почав писати ще в дитинстві і його першим твором був „Рудько”, або „Життєпис одного півня”.
Уважно вчитавшись в оповідання, ви перейметеся духом неспокою, любов’ю до всього живого на землі.
 
Скринька-веселинка: гумористичні оповідання /упоряд. О.Д.Чередниченко. – Харків: Белкар-книга, 2007. – 64 с.: іл. – (Веселка).
До збірки увійшли цікаві й дотепні гумористичні оповідання відомих письменників. Через гумор, через дотепи дитина вчиться пізнавати світ у його багатоликому різноманітті, вчиться розрізняти добро і зло. Адже в усі часи гумор був наймогутнішою зброєю у боротьбі зі злом. І навчитися змалку протистояти злу, висміюючи його, – запорука формування здорової, вільної, стійкої особистості. Представлені твори Лесі Мовчун, Василя Чухліба, Віктора Кави, Анатолія Дімарова, Юрія Федьковича та інших.
 
Оповідання та повісті зарубіжних письменників
Буличов, К. Підземний човен: фантаст. повість /К.Буличов; пер. з рос. Є.П.Литвиненка; іл. Є.Т.Мігунова. – К.: Школа, 2006. – 142 с.: іл. – (Моя улюблена книжка).
Автор – російський письменник-фантаст Кир Буличов (Ігор Всеволодович Можейко) (1934-2003). Він написав багато історій про Алісу Селезньову – дівчинку з майбутнього. Найвідоміші з них – „Дівчинка, з якою нічого не станеться”, „Дівчинка з Землі”, „Сто років тому вперед”, „Подорож Аліси”.
У цій повісті розповідається про те, як Аліса та її друг Пашка на унікальному кораблі коваля Семена Івановича потрапляють у підземне королівство, яке населяють дивні істоти.
Ліндгрен, А. Знаменитий детектив Блюмквіст: повісті: [для молод. та серед. шк. віку] /А.Ліндгрен; передм. та післям. О.Д.Сенюк; іл. В.А.Дунаєвої. – К.: Школа, 2003. – 431 с.: іл. – (Золота б-ка).
Книжка належить перу славетної письменниці Астрід Ліндгрен. Авторка всесвітньо відомих творів про Карлсона та Пеппі Довгупанчоху цього разу, звернувшись до жанру детективу , що його так полюбляють діти, написала три повісті, головний герой яких – Калле Блюмквіст. Він мешкає у маленькому містечку, де, здавалося б, не може статися нічого кримінального: однак сам Калле так не вважає і, помітивши щось підозріле, відразу береться до справи. Завдяки кмітливості, спостережливості і професійним навичкам йому вдається викрити кількох небезпечних злочинців, що їх тривалий час розшукувала поліція. Знаменитому детективові – лише тринадцять років! Він та двоє його щирих друзів життя не уявляють  без пригод і таємниць.
 
Маар, П. Що не день, то субота /П.Маар; пер. з нім. В.Романця. – Вінниця: Теза; Соняшник, 2006. – 158 с.: іл. – (Пригодницька б-ка).
Пауль Маар – один з найпопулярніших німецьких письменників, автор романів і віршів, сценаріїв та п’єс. Творчість його відзначено літературними преміями Німеччини та Австрії, премією братів Грімм, а також найпрестижнішою в німецькій літературі для юних – Почесною премією.
Ця книга П.Маара про Суботика – кумедне руде створіння у водолазному костюмі, яке грає у футбол сирними кулями, залюбки з’їдає коміри та віконні ручки і здійснює неймовірні бажання.
 
Нестлінгер, К. Пес іде в світ; Начхати нам на огіркового короля!, Гном у голові, Летіть хрущі: повісті: для молод. та серед. шк. віку: пер. з нім. /К.Нестлінгер; [вступ. сл. В.Василюка]; мал. О.Кохана. – К.: Веселка, 2005. – 341 с.: іл. – (Лауреати Міжнародної премії ім.
Г.-К.Андерсена).
Кристина Нестлінгер – популярна сучасна німецькомовна дитяча письменниця. Любов до своїх дітей спонукала її взятися за письменницьке перо.
Письменниця концентрує свою увагу на простих, але вічних проблемах, розв’язання яких може допомогти дітям жити у цьому складному, а часом і жорстокому світі. Чи йдеться про шкільні оцінки або перше кохання, про стосунки в сім’ї або конфлікт із батьками, про кишенькові гроші або потяг до мандрів, переможцями виходять саме вони. Діти критично оцінюють свої вчинки і самостійно приймають рішення. Саме про це йдеться у повістях, що складають книгу. Драматична емоційна напруга, якої сповнені ці твори, змушує юних читачів переживати ті випробування, які спіткали їхніх головних героїв.
 
Носов, М.М. Фантазери: оповідання: для молод. шк. віку /М.М.Носов; худож. В.Юдіна. – Львів: Аверс,  2004. – 120 с.: іл.
Чарівники, як відомо є добрі і злі. Російський письменник Микола Носов (1908-1976) був добрим чарівником тому, що володів таємничим „ключиком” до сердець мільйонів дітей. Не одне покоління читачів захоплювалося хлопчиком Незнайком, пригодами його та друзів.
Багато смішного і комічного в оповіданнях М.Носова. Бурхлива енергія і фантазія часто ставить дітей у смішне становище, яке ще більше загострюється від того, що невдача не зупиняє їх, а навпаки, є джерелом нових фантазій та нежданих вчинків.
 
Стронг, Дж. Мій тато і зелений алігатор та інші історії: для молод. і серед. шк. віку /Дж. Стронг; пер. з англ. О.Стадника; іл. П.Паленка. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2006. – 191 с.: іл.
Джеремі Стронг – суперпопулярний сучасний письменник із Великобританії. Мало хто зміг би позмагатися з містером Стронгом у почутті гумору!
Перш ніж стати письменником Дж. Стренг працював пекарем, начиняв кремом тістечка та пиріжки. Тепер він начиняє веселощами і жартами свої книги для дітей. Дж. Стренг невтомно працює – уже майже тридцять напрочуд веселих, кумедних і добродушних повістей вийшли у світ. У цій книзі мова йде про веселу сімейку. Тато приволік додому живого алігатора, а бабуся бігає на побачення, як 16-річна дівчинка, та ще й гасає на мотоциклі! І лише мама дає у сім’ї всьому раду.
 
НАУКОВО-ПІЗНАВАЛЬНІ КНИГИ
Пізнавальна література формує у дітей погляди на природу і суспільство, вводить у світ науки і техніки. Пізнавальні книги незамінні для розвитку розуму дитини, вони допомагають також у вихованні і моральності і почуття прекрасного.
Добираючи пізнавальні книги, треба прагнути до тематичної широти читання – про літаки, автомобілі, квіти, тварин та інше. Розширюючи кругозір дитини потрібно пам’ятати про те, що основним завданням є викликати інтерес до знань і навчити самостійно знаходити відповіді на свої питання.
Як зацікавити науково-пізнавальною літературою? Для цього треба постійно читати її разом з дитиною, розмовляти з нею і уважно слухати, коли вона розповідає вам про те, що сама дізналася з книги.
Якщо ви прищепите своїй дитині любов до пізнавальних книг і навчите читати їх, ви розширите її інтереси, виробите звичку і навики до розумової праці, зробите її життя цікавим і змістовним.
 
Грехем, Й. Космічні кораблі /Й.Грехем. – К.: Махаон-Україна, 2000. – 33 с.: іл. – (Моя улюблена книжка).
Упродовж століть подорожі у космос були лише заповітною мрією людини. А сьогодні космічні кораблі, ракети та штучні супутники мчать до далеких планет та зірок. Прочитавши цю книгу, діти зможуть приєднатися до їхніх подорожей, щоб відкрити невідоме.
Кольорові малюнки розкажуть про різні види космічної техніки – від крихітних роботів до гігантських космічних станцій, про роботу космонавтів та відкритий космос.
 
Еллабі, М. Довкілля /М.Еллабі. – К.: Махаон-Україна, 2000. – 47 с.: іл. – (Хочу все знати).
На сторінках цієї книги відкривається новий світ – середовище, яке оточує нас: від ґрунту під нашими ногами до хмар у нас над головою. Довкілля – це захоплюючий світ природних циклів, систем і життєвих процесів. Завдяки чудовим ілюстраціям видно, як рослини і тварини співіснують в одному середовищі. Написана просто й цікаво, ця книжка засвідчує, що в довкіллі панує гармонія, яку так легко можна порушити.
 
Землянських, І. Наші птахи /І.Землянських. – К.: Богдана, 2004. – 48 с.
Перегорнувши сторінки цієї книги, читач познайомиться з чудовими земними істотами – птахами, які обрали місцем проживання наш край. Птахи прикрашають землю, наше життя. Вони також приносять користь людям, знищують гризунів та комах.
Спостерігаючи за життям пернатих друзів, ми розуміємо, що живемо поруч із фантастичним світом, у якому править природа.
У невеликих оповіданнях цієї книги розповідається про найвідоміші види птахів, які живуть на території України.
 
Мандруймо у дивосвіт: географ. атлас для наймолодших. – К.: державне науково-виробн. підприємство „Картографія”, 2003. – 95 с.
Атлас для малих читачів допоможе здійснити подорож у космос, познайомить із зорями, планетами, розповість чому буває день і ніч, а після зими приходить весна. Далі читач повернеться на землю, навчиться орієнтуватися на місцевості, „читати” план і карту. Потім помандрує материками й океанами і побачить, як багато країн існує на Землі, роздивиться прапори деяких держав та традиційний національних одяг народів світу. Буде подорожувати просторами нашої Батьківщини – України.
Атлас допоможе збагатити свої знання про таємниці навколишнього світу.
 
Межжеріна, Я. Про пухнастих та повзучих, про летючих та кусючих: цікаві городяни /Я.Межжеріна; мал. Ю.Короткої та І.Вирового. – К.: Факт, 2001. – 52 с.: іл. – (Дитяча Академія наук).
Відома журналістка Ярослава Межжеріна невимушено, дотепно і з гумором розповідає про комах і риб, птахів і звірів, з якими можна зустрітися не в африканських джунглях, а в наших містах і селах.
Читачів не залишать байдужими вміщені у книзі фотографії біолога Сергія Межжеріна.
 
Новеллі, Л. Айнштайн та машина часу: пер. з італ.: /Л.Новеллі. – К.: „К.І.С.”, 2005. – 112 с.
Лука Новеллі – італійський письменник і художник, автор книг про точні науки та природу.
Ця книга про одного з найвидатніших науковців ХХ століття – Альберта Айнштейна. Великий фізик, який не встиг свого часу написати книжку для дітей, тепер надолужує це, розповідаючи захопливу історію про власне життя.
Читач матиме можливість познайомитися з малим Альбертом, який дуже захоплювався грою на скрипці, був у дитинстві не надто жвавим хлопчиком навіть, як він сам стверджував, його розум розвивався уповільнено. Однак, неабияк зацікавившись вивченням фізики, він зробив величезні відкриття, котрі просто-таки „перевернули” уявлення людей про Всесвіт, простір і час.
 
Новеллі, Л. Дарвін та невигадана історія про динозаврів: пер. з італ. /Л.Новеллі. – К.: „К,І,С,”, 2005. – 112 с.
У книзі цікаво й захопливо про своє життя і діяльність Чарльз Дарвін розповідає сам! Читач матиме нагоду „зазирнути” в таємницю динозаврів, познайомитися з великою родиною Дарвінів, дізнатися про тогочасних науковців та їхні погляди, подорожувати різними країнами і континентами, а також спитати в самого великого вченого, чи справді людина походить від мавпи.
Кумедні й дотепні ілюстрації допоможуть яскравіше уявити світ природи, а також краще зрозуміти такі серйозні поняття, як „еволюція”, „природний відбір”, „спадковість” тощо.
 
Осровська, О. Перше знайомство з комп’ютером: для дітей молод. шк. віку /О.Островська. – К.: видавничий центр „СІ”, 2002. – 64 с.
Комп’ютер вражає своєю мудрістю кожного, хто вперше до нього наблизиться. Автор книги – Ольга Островська – глибоко прониклась захопленням дітей цією розумною машиною і написала прекрасний посібник для наймолодших, яким нині не минуло ще й 10 років.
Вчений-програміст Сан-Санич послідовно вводить дітей Павлуся та Оленку у світ казкової науки – інформатики.
У живій формі, з елементами гри, діти познайомляться з будовою комп’ютера, навчаться працювати на ньому.
Цілий розділ присвячений Інтернету. Книга може бути цікава не лише дітям, а й батькам, які ще не володіють премудростями інформатики.
 
Батькам про читання дітей
Ще давні греки говорили, що дитина – не власність батьків, а коштовний крихкий глек, даний їм, щоб вони його берегли та наповнювали тим розумним добром і вічним, що знадобиться дитині у подальшому житті.
Батьки є першими і найголовнішими вихователями дитини, яка саме в ранньому віці прагне до спілкування з ними. Дитина потребує уваги, підтримки, поваги. Якщо в сім’ї з повагою відносяться до книжки, таке ставлення виробляється і в дитини. Мабуть, немає батьків, які б не хотіли навчити своїх дітей швидко і виразно читати, викликати інтерес до читання. Для цього потрібно створити атмосферу взаєморозуміння, близькості, довір’я, духовного спілкування батьків і дітей.
Читання не стане потребою для дитини, якщо не прикласти спеціальних зусиль. Хто краще за вас знає сина чи доньку? Як часто дитяча пам’ять роками зберігає сказане батьківське слово! Не можна нехтувати цим шляхом до дитячого серця.
Як же спілкуватися з нашими дітьми, щоб виховні зусилля не виявилися марними? Які обрати шляхи, методи, прийоми, щоб навчити дітей читати, цінувати прекрасне. Допоможуть вирішити ці завдання книги та статті цього розділу.
Борка, О.В. Роль книги у формуванні особистості учня початкової школи /О.В.Борка //Шкільна б-ка. – 2004. – № 7. – с. 42-43.
Книга приходить до кожного з нас у дитинстві. Як же зберегти книгу, скарб думки і мудрості, як подовжити її життя, щоб вона довше служила людям, як зробити зустріч з книгою радісною і бажаною? Вчити цього треба змалечку і вдома, і в школі.
Батькам слід вивчати захоплення дітей, їхні  інтереси, а також показати, які величезні можливості пізнання світу за допомогою книги. Слідкуючи за дитячим читанням, треба прагнути, щоб книги були різноманітними: казки, розповіді про тварин і рослин, пригоди, музику й мистецтво. Важливим завданням є навчити дітей працювати з книгою.
Які обрати шляхи, методи для прищеплення дітям любові до читання йде мова у статті.
 
Босюк, Лариса. Література для дітей в сучасному читанні сім’ї /Лариса Босюк //Світ дитячих бібліотек. – 2006. – № 1. – с. 25-27.
Глибше зрозуміти та осмислити моральні та етичні поняття і оточуючий світ дітям допомагають книги для сімейного читання. І одне з основних завдань  дорослих грамотно та ненав’язливо полегшити малюкам процес пізнання навколишнього світу і самого себе.
Щоб заохотити дітей до спільного читання, батькам необхідно добирати літературу відповідно з віком та інтересами дитини. У статті рекомендуються книги – науково-пізнавальні та художні – для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
 
Едігей, Валерій. Вчися, читати, малюк!: як підвищити техніку читання і розвинути мислення дитини: (практичний посібник) /Валерій Едігей. – К.: Гранд, 1993. – 255 с.
Скільки дітей не бажають читати? Дуже багато. І це не від лінощів. А від того, що дітям важко читати, бо у багатьох з них швидкість мислення при читанні низька, відсутня зацікавленість у читанні.
Багато років автор намагався вирішити цю проблему. І тільки система, побудована на реалізації законів розвитку психіки, на стимулюванні інтересу до читання, допоможе розв’язати цю задачу.
Цей посібник, потрапивши до рук турботливих батьків, чуйного вчителя, перетвориться на джерело творчого натхнення і для дітей і для педагога.
 
Матвійчук, О. Вікова психологія і психологія читання /О.Матвійчук //Бібліотека вихователя дитячого садка. – 2006. – № 5-6. – с. 67-70.
Дитина, де б вона не жила, читає, щоб більше дізнатися не тільки про закони суспільства, а й про самого себе. Для дітей читання – не лише набуття знань, а й своя, вільна, багатоуявна розвага, світи, куди можна нікого не впускати, якщо дитина цього не захоче. Це середовище його таємних образів, почуттів, отриманих для себе відповідей.
У статті розповідається про потреби та інтереси читання в залежності від віку, форми і методи роботи по формуванню навичок читання, сприйняття літератури.
Піднімається проблема відродження традицій сімейного читання, залучення дітей до позакласного, позаурочного читання.
 
Шкира, Ольга. Виховне значення книги в житті дитини /Ольга Шкира //Початкова школа. – 2004. – № 11. – с. 60-61.
Відомо, що багато факторів та обставин діє на формування особистості. Одним із таких факторів – є книга. Вона в усі часи була, є і буде духовним скарбом нації, джерелом її немеркнучої історії. Саме з книг ми черпаємо наснагу до життя, творчості, праці.
Проблеми книги як чиннику освіти й виховання, формуванню найкращих людських якостей в дитині через змістовну, високохудожню книгу, сприяння духовному розвитку дітей присвячена ця стаття.
 
 

 

Категорія: Радимо прочитати | Переглядів: 3911 | Додав: Bibliotekar | Рейтинг: 0.0/0
School 5 Life
Новий номер шкільної англомовної газети "School 5 Life"

Пошук
Календар
«  Червень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Друзі сайту
Архів записів