Ср, 23 Травня 2018, 21:37Вітаю Вас Гость | RSS
Дубенська СЗОШ І-ІІІ ст. №5 з поглибленим вивченням іноземних мов
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика та астрономія [15]
Українська мова [0]
Українська література [5]
Математика [0]
Світова література [1]
Географія [0]
Історія [0]
Англійська мова [6]
Біологія [0]
Хімія [0]
Інформатика [6]
Німецька мова [2]
Польська мова [1]
Форма входу
Наше відео
Статистика сайту
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Контакти
35604
Рівненська обл.
м.Дубно
вул.Пушкіна, 3
тел.: (03656) 2-22-56
e-mail: sznz5@meta.ua
Погода в Дубно
Погода в Дубно

Навчальні предмети


Головна » Навчальні предмети » Фізика та астрономія

Астрономія. Урок 5. Методи і засоби астрономічних досліджень.

1. Між фізикою та астрофізикою є багато спільного - ці науки вивчають закони світу. Але є і різниця - фізики можуть перевірити розрахунки за допомогою відповідних експериментів, а астрономи вивчають космічні обєкти за їхнім випромінюванням.
2. Астрофізика вивчає будову космічних тіл, фізичні умови на поверхні й всередині тіл, хімічний склад та джерела енергії.
3. Атоми можуть випромінювати і поглинати енергію електромагнітних хвиль. Для розрахунків інтенсивності випромінювання ввели поняття чорного тіла, яке  може ідеально поглинати і випромінювати електромагнітні коливання в діапазоні всіх довжин хвиль.
4. Чорне тіло поглинає всю енергію, яка падає на його поверхню, і всю енергію перевипромінює  в навколишній простір в іншій частині спектра.
5. В залежності від температури поверхні, зорі є червоні (3000 К), жовті (5800 К) і сині (12000 К).
6. Роздільна здатність ока людини - це спроможність розрізняти обєкти певних кутових розмірів, не перевищує 1 мінуту дуги. Чутливість ока визначається порогом сприйняття окремих квантів світла. Чутливість найбільша в жовто-зеленій частині спектра. Ми можемо реагувати на 7-10 квантів, які потрапляють на сітківку за 0,2-0,3 с.
7. В 1609 році Галілео Галілей вперше поглянув на небо у власний телескоп.
8. Галузь астрономії, яка вивчає Всесвіт у видимому світлі, називається оптичною.
9. З радіохвиль, інфрачервоного, видимого, ультрафіолетового, рентгенівського та гамма-випромінювання крізь товщу атмосфери до Землі доходить видиме світло з довжиною хвиль від 390 до 760 нм, радіохвилі від 0,01 см до 30 м та інфрачервоні промені довжиною 0,75 - 5,2 мкм і вибірково в довжинах хвиль 8,2 - 22 мкм.
10. Важливу інформацію про події за межами Землі доносять до нас потоки космічних променів і нейтрино. Космічні промені в основному складаються з протонів - ядер водню, електронів, ядер гелію і ядер важчих хімічних елементів. Нейтрино - це частинка, яка має неймовірну проникну здатність, бо майже не взаємодіє з речовиною, і здатна проходити крізь тверде тіло  навіть легше, ніж світло крізь скло.
11. Телескоп має три призначення: збирати випромінювання на приймальний пристрій; будувати зображення обєкта чи певної ділянки неба; збільшувати кут зору, під яким спостерігаються небесні тіла.
12. Оптичні телескопи складаються з: обєктива, тубуса, монтування і окуляра.
13. Першими були збудовані лінзові телескопи-рефрактори (на заломленні світла).
14. Пізніше астрофізики почали користуватись дзеркальними телескопами-рефлекторами. Перший такий телескоп з діаметром дзеркала з бронзи 2,5 см побудував І.Ньютон.
15. Дуже зручними в користуванні стали алюмінійовані телескопи системи Кассегрена. На заміну системі Кассегрена прийшла телескопічна система Річі-Кретьєна.
16. Наприкінці ХХ ст. для отримання зображення почали застосовувати прилади зарядового звязку (ПЗЗ), в яких використовується явище внутрішнього фотоефекту. 17. Для реєстрації електромагнітного випромінювання в радіодіапазоні створені радіотелескопи, які приймають радіохвилі за допомогою антен. Вони бувають: рефлекторні і радіогратки.
18. У ХУІІ ст. починають будувати перші астрономічні обсерваторії (АО) Празьку і Грінвіцьку. У наш час у світі налічують близько 400 АО.
19. В Україні провідними АО є: Головна АО НАН України (1944), Інститут астрономії під Харковом, Кримська (1950).
20. В останні роки близько половини публікацій роблять із спостережень з стратостатів, ШСЗ, орбітальних космічних станцій та АМС.

Категорія: Фізика та астрономія | Додав: Janok (07 Жовтня 2012)
Переглядів: 3875 | Рейтинг: 3.0/5
School 5 Life
Новий номер шкільної англомовної газети "School 5 Life"

Пошук
Друзі сайту